STAR 2021 Winners

Home | STAR 2021 Winners

Congratulations to the CCA Florida STAR 2021 Winners

Come join us for 2021 STAR Awards Banquets presented by Discover Crystal River where everyone can enjoy a fun filled evening and winners will receive their awards.

Buy Banquet Tickets

WEST MARINE TAGGED REDFISH DIVISION

1st winner: Contender 22 Sport with 200HP Yamaha & trailer– Ken Clarke – Ft Pierce, FL

2nd winner (Youth angler): Salt Marsh Skiff 1656 with 40HP Yamaha, Minn Kota trolling motor, Humminbird electronics & trailer– Dalton Williams – Hernando, FL

3rd winner (Youth angler): Salt Marsh Skiff 1656 with 40HP Yamaha, Minn Kota trolling motor, Humminbird electronics & trailer– Jude Lukaszewski– Palm Coast, FL


TIGRESS OUTRIGGERS & GEAR TAGGED DOLPHIN DIVISION

NO winner: $10,000 cash

SALT MARSH SKIFF BY ANKONA BOATS – OPEN INSHORE DIVISIONS

 


CENTRAL FLORIDA MARINE/ CUSTOM GHEENOE SPOTTED TROUT DIVISION

1st Prize Drawing: Custom Gheenoe Lo Tide 25 with 25hp Yamaha & Road King Trailer– Steve Julian – Port St Joe, FL

2nd Prize Drawing: 8′ Power Pole Pro Series II Shallow Water Anchor & danco pliers– Steve Bond Jr.– Jacksonville, FL

3rd Prize Drawing: Power Tech Propeller gift certificate $800 – Michael Friedmann – Land O’ Lakes, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Rod Runner – Keith Pankey – Cape Coral, FL

5th Prize Drawing: $250 Costa gift card with $150 West Marine gift card – Ryan Kenney – Cape Coral, FL

6th Prize Drawing: Tackleweb, Thrash Can Bucket Topper & Luna Sea Cush-it – Charles Summers – New Smyrna Beach, FL


PIRANHA BOATWORKS SNOOK DIVISION

1st Prize Drawing: Piranha RASO 140 with 15hp Yamaha & Road King trailer– Ronald Kersey – New Port Richey, FL

2nd Prize Drawing: 8′ Power Pole Pro Series II Shallow Water Anchor & danco pliers – Brad Facer – Clearwater, FL

3rd Prize Drawing: Power Tech Propeller gift certificate $800 – Tyler Schroeder – Longboat Key, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Rod Runner – Jeff Curry – Cape Coral, FL

5th Prize Drawing: Academy Sports + Outdoors $250 gift card & Hydro Glow Dock Light – Michael Walter – Sarasota, FL

6th Prize Drawing: Tackleweb, Thrash Can Bucket Topper & Luna Sea Cush- it – James Gagen – Indialantic, FL


T-H MARINE NON-TAGGED REDFISH DIVISION

1st Prize Drawing: Salt Marsh Skiff 1656 with 40hp Yamaha, w/Atlas jack plate & Float On Trailer – Kimberly Clouden – North Port, FL

2nd Prize Drawing: T-H Marine Supplies $2,500 prize package includes Atlas Jack Plate – Roger Steinruck – Dunedin, FL

3rd Prize Drawing: Power Tech Propeller $800 gift certificate & danco pliers – Eric Telhiard – Pensacola, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Rod Runner – Warren Smith – Old Town, FL

5th Prize Drawing: T H Marine Supplies $250 gift card & West Marine $150 gift card – Billy Fordham – Ridge Manor, FL

6th Prize Drawing: Tackleweb, Thrash Can Bucket Topper & Luna Sea Cush-it – Bill Goodson – Englewood, FL

ENGEL COOLERS – OPEN OFFSHORE DIVISIONS

 


DANCO SPORTS GROUPER DIVISION

1st Prize Drawing: Yamaha 115hp with Engel 240 Hard Cooler & danco package– Andre Legoubin – New Port Richey, FL

2nd Prize Drawing: Humminbird Solix 12 & danco pliers – Mark Taylor – St. Augustine, FL

3rd Prize Drawing: Manta Rack L2K Paddleboard Rack System, $250 Academy gift Card & danco pliers – Monica Kolacia Surles – Homosassa, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# & Florida Fishing Products reel with Rod Runner – Steven Creasey – Clearwater, FL

5th Prize Drawing: Reliable Fishing Bag & $150 AFTCO package & danco pliers – Jovan Johannessen, Clearwater, FL

6th Prize Drawing: Tackleweb, Thrash Can Bucket Topper, Luna Sea Cush-it & danco pliers – Thomas Darling, Ft. McCoy, FL


AFTCO DOLPHIN (MAHI MAHI) DIVISION

1st Prize Drawing: Tigress Outrigger XD Top Mount Outrigger package, Yamaha 115hp Outboard & AFTCO package – Dawn Bowling, Micanopy, FL

2nd Prize Drawing: Tigress Outriggers & Gear Lite Wind Kite, All-purpose Kite and Hi Velocity Kite & AFTCO package – Monique Olson, Vero Beach, FL

3rd Prize Drawing: Humminbird Helix 10 MEGA, danco pliers & AFTCO package – Kristina Maysles, Apollo Beach, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# & Florida Fishing Products reel, Rod Runner & AFTCO package Joseph Kearsch Sr, Ormond Beach, FL

5th Prize Drawing: Reliable Fishing Bag & $250 AFTCO package – Mathew Sanders – St. Augustine, FL

6th Prize Drawing: Ocean Tamer Bean Bag, Tackleweb & Thrash Can Bucket Topper & Luna Sea Cush-it
Justin Carnes, Oviedo, FL


CANNON KINGFISH DIVISION

1st Prize Drawing: Cannon Unitrol 10 STX-TS & West Marine Inflatable with Yamaha 6HP &Tigress Outriggers & Gear XD Top Mount System– Jim Fitzsimons – Boca Raton, FL

2nd Prize Drawing: Cannon Unitrol 10 STX-TS & Tigress Outriggers & Gear Kite Package – Gene O’Neil, Stuart, FL

3rd Prize Drawing: Cannon Optimum Downrigger– Doug Buys – Palm City, FL

4th Prize Drawing: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# & Florida Fishing Products reel with Rod Runner – William Holladay – Vero Beach, FL

5th Prize Drawing: Reliable Fishing Bag & danco pliers – Marvin Bohley – Port Saint Lucie, FL

6th Prize Drawing: Hydro Glow Deepwater fishing light, Tackleweb, Thrash Can Bucket Topper & Luna Sea Cush-it–Emily Kipp, Vero Beach, FL


HUMMINBIRD TARPON DIVISION

1st Prize Drawing: Humminbird Solix 12, Minn Kota Terrova, Minn Kota Raptor, $750 T-H Marine Supplies gift certificate, Minn Kota Charger, Engel 123 Cooler, 2 Throw Raft, danco pliers, $800 Power Tech Propeller certificate – Scott Hall – Melbourne, FL


GILLZ TECHNICAL FISHING LADIES DIVISION

1st Prize Drawing: $1,000 West Marine gift card & $500 GILLZ Technical Fishing gift card – Debra Decker – Merritt Island, FL

2nd Prize Drawing: Paddleboard & $250 GILLZ Technical Fishing gift card – Vanessa Hinklein – Belleview, FL

3rd Prize Drawing: Anisa Stewart Design $250 jewelry gift certificate & Knotty Tails package – Missy Schneider – Gainesville, FL

4th Prize Drawing: $250 Gillz Technical Fishing gift card & danco pink pliers – Jean Grady – Webster, FL

5th Prize Drawing: $150 Gillz Technical Fishing gift card, Tackleweb, Thrashcan Bucket Topper & Luna Sea gift Cush-it – Debra Gregory – Palmetto, FL

6th Prize Drawing: $100 Gillz Technical Fishing gift card & Tackleweb, Thrashcan Bucket Topper – Deborah Jaffe – Indian Harbor Beach, FL


TRAEGER GRILLS FLY DIVISION

1st Prize Drawing: Traeger Grill prize package Ironwood 885 with pellets & Traeger rubs – Alan Kuhre – Naples, FL

2nd Prize Drawing: Traeger Grill 575 Pro with rubs & pellets– Blake Beltz – St. Augustine, FL

3rd Prize Drawing: Power Pole Micro Shallow Water Anchor – Christopher Child – New Smyrna Beach, FL

4th Prize Drawing: Traeger Portable Grill – Kenneth Babineau – Sarasota, FL

5th Prize Drawing: Papa’s Pilar gift package – Eric Partin – Destin, FL

6th Prize Drawing: Academy Sports + Outdoors $150 gift card –Alexandra Spring – New Port Richey, FL


NATIVE WATERCRAFT KAYAK DIVISION

1st Prize Drawing: NATIVE WATERCRAFT Slayer Propel PDL 12.5 MAX with floor pedal console- Jesse Berguson – Ormond Beach, FL

2nd Prize Drawing: Humminbird Helix 7 – Derek Ball – Bradenton, FL

3rd Prize Drawing: $250 gift card & danco pliers- Frank Henderson – St. Petersburg, FL

4th Prize Drawing: AFTCO prize package, Tackelweb & Thrashcan Bucket Topper – Joe Henary – Punta Gorda, FL

5th Prize Drawing: $200 West Marine gift card- William Barfield – Panama City, FL

6th Prize Drawing: danco prize package – Francisco Custodio – Cape Coral, FL


ACADEMY SPORTS + OUTDOORS YOUTH SCHOLARSHIP DIVISION

1st prize: Approximately $25,000 Academy Sports + Outdoors Scholarship – Preston Sanetz – Palm City, FL

2nd prize: Approximately $25,000 Realtree Fishing Scholarship – Reef Jaffe – Indian Harbor Beach, FL

3rd prize: Approximately $5,000 CCA Scholarship – Rylan James Larkin – St. Petersburg, FL

4th Prize: Approximately $5,000 Florida’s Sports Coast – Luke Hatcher – New Port Richey, FL

5th prize: Approximately $5,000 Southeast Environmental Scholarship – Bradley Laera – Orlando, FL

6th prize: Approximately $5,000 CCA Scholarship – Sydney Swink – Vero Beach, FL

7th prize: Approximately $5,000 Plantation Inn Crystal River Scholarship – Morgan Dunning – Ocala, FL

8th Prize: Approximately $5,000 Tailin Toads Eggnog Open – Jacob Wiggins – Middleburg, FL

9th Prize: Approximately $5,000 CCA Scholarship – DeLaney Williams – Tallahassee, FL

10th Prize: Approximately $5,000 Flagler Sportfishing Club Scholarship –Luke Thomas – Palm Coast, FL

11th Prize: Approximately $5,000 Florida Cracker Invitational Scholarship – Anthony Nott – Hernando, FL

12th prize: Approximately $5,000 Florida Cracker Invitational Scholarship– Madison Phillips – Crystal River, FL

BARNES & THORNBURG LLP YOUTH HONORABLE MENTION

1st Prize: $250 Academy Sports + Outdoor gift card presented – Tyler Kearney – DeBary, FL

2nd Prize: $250 Academy Sports + Outdoor gift card – Amelia Lukaszewski – Palm Coast, FL

3rd Prize: $250 gift card – Aiden Ortiz – West Palm Beach, FL

4th Prize: $250 gift card – Bryden Weir – Ruskin, FL

5th Prize: $250 gift card – Evan Foreacker – Jacksonville, FL


POWER POLE CONSERVATION DIVISION

1st Prize – Power Pole 8ft Shallow Water Anchor – Kyle Krupa – Sorrento, FL

2nd Place – Kahuna Sidekick Fishing Wagon – William Ferguson – Zepherhills, FL

3rd Place – Power Pole Micro Shallow Water Anchor – Jim Hernovich – Naples, FL


SCUBA QUEST LIONFISH DIVISION

1st Place – $1,000 prize package from Scuba Quest – Tien Nguyen, Pensacola, FL

2nd Place – $500 prize package from Scuba Quest – Cheyenne Benning – Ft. Pierce, FL

3rd Place – $400 prize package from Scuba Quest – Steve Traxler – Vero Beach, FL


COSTA KICK PLASTIC TRASH DIVISION

1st Place – Papa’s Pilar Distillery Tour, 3 day two nights in Key West Rum samples, tour & accommodations plus $250 Costa gift certificate – Derke Snodgrass – Tavernier, FL

2nd Place – Kahuna Wagon’s Big Kahuna Beach Wagon & $250 Costa gift card, Thrash Can Bucket Topper & Reel Life $150 gift card – Cheryl Huntsinger – Ellenton, FL

3rd Place – $250 Costa gift card & $125 Reel Life gift card – Donald Butcher – Titusville, FL

Most buckets gathered- $250 Reel Life gift card & $250 Costa sunglasses gift card – John Nooney – Jacksonville, FL


REEL LIFE & TACKLEWEBS PHOTO COMPETITION

1st Place – $500 Reel Life gift card & Tackleweb – Dawn Miller-Punta Gorda, FL

REEL LIFE & THRASH CAN BUCKET TOPPER PHOTO COMPETITION

1st Place – $500 Reel Life gift card & Thrash Can Bucket Topper – Donald Butcher – Titusville, FL

FUN FISHING PHOTOS

$100 West Marine gift card Brian Pershing – Clearwater, FL

$100 West Marine gift card Katrina Pershing – Clearwater, FL


FLORIDA INSIDER FISHING REPORT FISHING TRIP WINNERS

T-H Marine Non-tagged Redfish – fishing trip with North East Region Captain Tommy Derringer – Michael French – Tallahassee, FL

Central Florida Marine/Custom Gheenoe Spotted Trout – fishing trip with Central West Region Captain Geoffrey Page – Tyler Read – North Port, FL

Piranha Boats Snook – fishing trip with South West Region Captain Ron Hueston – Jay Young – Jupiter, FL

danco Sports Grouper Division – fishing trip with Panhandle Region Captain Pat Dineen – Mitchell Murphy – Clewiston, FL

AFTCO Dolphin – fishing trip with Keys Region Captain Randy Towe – Julie Taylor – St. Augustine, FL

Cannon Kingfish – fishing trip with South East Region Captain Jimbo Thomas – JT Surles – Moticello, FL

Humminbird Tarpon Division – fishing trip with North West Region Captain Jeff Hagaman – Francis King. – Sebastian, FL