Star winners 2019

iHeart Radio Tagged Redfish Division: 

First Place Winner: Clifford Herring – Hudson, FL, GMC Sierra Pick-up Truck, Conley Buick GMC

Second Place Winner: Bill Goodson – Engelwood , FL,Pathfinder 2200TRS, 150hp Yamaha, Hummingbird Helix & Minn Kota Trolling Motor

Third Place Winner: Andrew Montgomery – Port Charlotte , FL,Contender 24, 250hp Yamaha & Rolls Axle Trailer

 

Open Division

Salt Marsh Skiff by Ankona Boats – Open Inshore Division:

Stumpnocker Boats Spotted Trout Division

First Prize Winner: George Peters – Apopka, FL, Stumpnocker 17ft tiller 40hp Yamaha & Continental Trailer

Second Prize Winner: Robert Day – Williston, FL, 8′ Power Pole Pro Series II Shallow Water Anchor

Third Prize Winner: Cathy Slate – Vero Beach, FL, Power Tech Propeller gift certificate $750

Fourth Prize Winner: Johnny Gilland – Homosassa, FL, Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Luna Sea Cush it

Fifth Prize Winner: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Luna Sea Cush it – Johnny Gilland – Homosassa, FL

Sixth Prize Winner: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package – Josh Smith – Milton, FL

 

Piranha Boatworks Snook Division

First Prize Winner: Piranha RASO 140 with 15hp Yamaha & trailer– Stephen Clack – Palm Harbor, FL

Second Prize Winner: 8′ Power Pole Pro Series II Shallow Water Anchor – Kevin Hamlin – Homosassa, FL

Third Prize Winner: Power Tech Propeller gift certificate $750 – James Tintle – Valrico, FL

Fourth Prize Winner: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Luna Sea Cush it – Jay Young – Jupiter, FL

Fifth Prize Winner: AFTCO $250 prize package – Billy Fordham – Ridge Manor, FL

Sixth Prize Winner: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package – Elvis Rodriquez – St. Petersburg, FL

 

Engel Coolers – Open Offshore Divisions:

Grouper Division 

First Prize Winner: Yamaha 115hp with Engel 240 Hard Cooler– Ted Nixon – Monticello, FL

Second Prize Winner: Humminbird Solix 12 – William Peebles – Silver Springs, FL

Third Prize Winner: T-H Marine $750 gift certificate – Gina Kanyha – Sarasota, FL

Fourth Prize Winner: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# Medium Heavy Fast Action 7’6″ & Florida Fishing Products reel with Luna Sea Cush it– JT Surles – Crawfordville, FL

Fifth Prize Winner: Costa Sunglasses with Throwraft Survivor floatation device – Ken Halphen – Palmetto, FL

Sixth Prize Winner: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package – Christopher Hueston – Miami, FL

 

T-H Marine Non-Tagged Redfish Division

First Prize Winner: Salt Marsh Skiff 1656 with 40hp Yamaha, w/Atlas jack plate & Float On Trailer – Christopher Culpepper – St. Augustine, FL

Second Prize Winner: T-H Marine prize package includes Atlas Jack Plate – Cherlyn Arnold – Vero Beach, FL

Third Prize Winner: Power Tech Propeller $750 gift certificate – Michael Walter – Sarasota, FL

Fourth Prize Winner: Bull Bay Rod & Florida Fishing Products Reel with Luna Sea Cush it – Nancy Mach – Land O Lakes, FL

Fifth Prize Winner: Costa Sunglasses & Throw Raft personal flotation device– Randall Waltman – Crawfordville, FL

Sixth Prize Winner: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package – Joe Sheaffer – Rotonda West, FL

 

Tigress Outriggers & Gear Dolphin (Mahi Mahi) Division

First Prize Winner: Yamaha 115hp Outboard & Tigress Outrigger XD Top Mount and XD Carbon Fiber Outrigger package – David Glyuas –Naples, FL

Second Prize Winner: Tigress Outriggers & Gear prize package $1,500 – Matt Canestrari – Satellite Bch, FL

Third Prize Winner: Humminbird Helix 10 – Debbie Furtak – North Palm Bch, FL

Fourth Prize Winner: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# Medium Heavy Fast Action 7’6″ & Florida Fishing Products reel with Luna Sea Cush it – Adam Handley – Orlando, FL

Fifth Prize Winner: Costa Sunglasses & Throwraft Survivor Floatation device – Corey Maysles– Apollo Beach, FL

Sixth Prize Winner: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package – Devin Sanderson– Palmetto, FL

 

Cannon Kingfish Division

First Prize Winner: Salt Marsh Skiff Savanaha w 9hp Yamaha & pair of Cannon Uni-Troll 10 STX-TS – Robert Pelosi – Palm City, FL

Second Prize Winner: Tigress Outriggers & Gear prize package $1,500 – Andrew Susla – Palm City, FL

Third Prize Winner: $750 Academy Sports+ Outdoor gift card – Scott Finkler – Destin, FL

Fourth Prize Winner: Bull Bay Rod Reel Animals Signature Series 20# Medium Heavy Fast Action 7’6″ & Florida Fishing Products reel with Luna Sea Cush it – Robert Buzaki – Orlando, FL

Fifth Prize Winner: Ocean Tamer Bean bag with Throwraft Survivor Floatation device – Don England – Carrabelle, FL

Sixth Prize Winner: Clenzoil Marine Lubricant $150 prize package – Frances Surels – Monticello, FL

 

Humminbird Tarpon Division

First Prize Winner:Minn Kota Terrova, Solix 10 , Minn Kota Talon, $750 T-H Marine gift card, Minn Kota Charger, Costa Sunglasses gift certificate, $500 Academy gift card, Engel

 

Ladies Division

First Prize Winner: Body Glove Inflatable Kayak– Lori McDaniel -Mary Esther, FL

Second Prize Winner: $250 AFTCO gift card & $250 West Marine gift card – Kristin Sutherland – St. Augustine, FL

Third Prize Winner: Anisa Stewart Design $250 jewelry gift certificate – Christine Calyore – Naples, FL

Fourth Prize Winner: Costa Sunglasses gift card – Leslie Walter – Sarasota, FL

Fifth Prize Winner: $125 Live Target and Luna Sea gift package – Deborah Whitman– Sarasota, FL

Sixth Prize Winner:Throwraft Personal Floatation Device – Debra Casciato – Ocala, FL 

 

Fly Division

First Prize Winner: LIVE Watersports L2 Fish Paddleboard – Gary Droze – Tallahassee, FL

Second Prize Winner: Traeger Grill prize package – Alan Kuhre– Naples, FL

Third Prize Winner: Power Pole Micro Shallow Water Anchor – Jay Wright – Windemere, FL

Fourth Prize Winner: Costa Sunglasses gift certificate – Corey Wheeler – Port St. Lucie, FL

Fifth Prize Winner: Papa’s Pilar gift package – William Roberts– Crawfordville, FL

Sixth Prize Winner: Academy Sports + Outdoors $150 gift card – David Andrews – Jacksonville, FL 

 

Kayak Division

First Prize Winner: Old Town Predator PDL Angler with Pedal Console- William Nieman – St. Augustine, FL

Second Prize Winner: Traeger Grill Package – Jacob Weisbrod – Oviedo, FL

Third Prize Winner: Costa Sunglasses gift card- William Barfield – Panama City, FL

Fourth Prize Winner: Howler Brothers prize package – Kris Hawk – Loveland, OH

Fifth Prize Winner: $200 Academy Sports + Outdoors gift card- Donald Waiberman– Lutz, FL

Sixth Prize Winner: LIVETARGET lure package – Jim Leas– New Port Richey, FL

 

Academy Sports + Outdoors Youth Scholarship Division

First Prize Winner: Approximately $25,000 Academy Sports + Outdoors Scholarship – Valerie Wright – Windemere, FL

Second Prize Winner: Approximately $25,000 Realtree Fishing Scholarship – Angelina Rodriguez – Clearwater, FL

Third Prize Winner: Approximately $5,000 Beall’s Department Store Scholarship – Louis Leblanc-Simard – Ellenton, FL

Fourth Prize Winner: Approximately $5,000 Talk of the Town Restaurant Group Scholarship – Vincent Cianciolo – Cape Coral, FL

Fifth Prize Winner: Approximately $5,000 Southeastern Environmental Solutions – Marley Larkin – St. Petersburg, FL

Sixth Prize Winner: Approximately $5,000 Talk of the Town Restaurant Group Scholarship – Presley Armstrong – Valdosta, GA

Seventh Prize Winner: Approximately $5,000 Coastal Conservation Association Scholarship – Seth Pope – Port Charlotte, FL

Eighth Prize Winner: Approximately $5,000 Rob Wade Phillips Fund Scholarship – Shawn McCormick – Merritt Island, FL

Ninth Prize Winner: Approximately $5,000 Carolina Skiff Scholarship – Nathan Bailey – Merritt Island, FL

Tenth Prize Winner: Approximately $5,000 Carolina Skiff Scholarship– Logan Ehlers – Melbourne, FL

Eleventh Prize Winner: Approximately $5,000 Tailin Toads Scholarship – Myles Stiller, St. Petersburg, FL

Twelfth Prize Winner: Approximately $5,000 Florida Sports Coast Scholarship – Madison Hartley, Melbourne Bch, FL

 

Youth Honorable Mention

First Prize Winner: $250 Academy Sports + Outdoor gift card presented – William Peebles– Silver Springs, FL

Second Prize Winner: $250 Academy Sports + Outdoor gift card – Sebastian Shenk – Nokomis, FL

Third Prize Winner: $250 gift card – Dakota Ahles– Jacksonville, FL

Fourth Prize Winner: $250 gift card – Dylan Engel – Bradenton, FL

Fifth Prize Winner: $250 gift card – Brandon Sanetz – Palm City, FL

 

Power Pole Conservation Division

First Place Winner: Power Pole 8ft Shallow Water Anchor – Angie Izzi – Pensacola, Fl

Second Place Winner: Power Pole Micro Shallow Water Anchor – Michael Calyore – Naples, Fl

Third Place Winner: Hydro Glow Underwater Light Prize Package– John Mccarthy, Citrus Springs, Fl

 

Tomo Speargun Lionfish Division:

First Place Winner: TOMO Speargun Double Barrel spear gun – Andy McKeown – Pensacola, FL

Second Place Winner: $500 T-H Marine gift card – Stephen Bouwer – Bradenton, FL

Third Place Winner: $250 AFTCO prize package & $150 West Marine gift card– Benjamin Coleman – Port Charlotte, FL

 

Costa Kick Plastic Trash Division:

First Place Winner: $1,500 Check Presented by Waxhead Sun Defense & Costa Sunglasses Gift Certificate – Dane Dellenbach – Weston, Fl

Second Place Winner: Body Glove Mariner Xl Fishing Inflatable Stand Up Paddleboard – Laura Barron – Dunedin, Fl

Third Place Winner: $125 Academy + Outdoors Gift Card And Costa Sunglasses Gift Card – Ellen Priest – Crystal River, Fl

Most Buckets Gathered– $250 Academy+ Outdoors Gift Card – John Nooney – Jacksonville, Fl

 

Fun Fishing Photos:

$100 Academy + Outdoors Gift Card- Noah Mundt – Jupiter, Fl

$100 Academy + Outdoors Gift Card- Leela Puffenburger – Bradenton, Fl

$100 Academy + Outdoors Gift Card- Marcia Ellett – Gainesville, Fl

 

Livetarget Lure Winner:

Livetarget Lure Package- Courtney Hueston – Miami , Fl

 

Florida Insider Fishing Report Fishing Trip Winners:

T-H Marine Non-Tagged Redfish –Fishing Trip With North East Region Captain Tommy Derringer – Ralph Rodriquez – Clearwater, Fl

Stumpnocker Boats Spotted Trout –Fishing Trip With Central West Region Captain Geoffrey Page – Michael Diponzio – Longwood, Fl

Piranha Boats Snook –Fishing Trip With South West Region Captain Ron Hueston – Chris Clark – Inverness, Fl

Grouper Division–Fishing Trip With Panhandle Region Captain Pat Dineen – Jon Kukk – Naples, Fl

Tigress Outriggers & Gear Dolphin–Fishing Trip With Keys Region Captain Randy Towe – Travis Smith – Gainesville, Fl

Cannon Kingfish–Fishing Trip With South East Region Captain Jimbo Thomas – Douglas Sweeney– Vero Beach, Fl

Humminbird Tarpon Division –Fishing Trip With North West Region Captain Jeff Hagaman – Benjamin Kirby – Merritt Island, Fl

 

 

Florida's largest family-friendly (all ages and experience levels) fishing competition with over 100 days of fishing!
May 28 to September 5, 2022!

 

Fish one day, some days or every day - win awesome prizes with a single catch!

17

Divisions

including tagged, non-tagged, inshore and offshore, Ladies and Youth with species like - Redfish, Trout, Snook, Tarpon, Grouper, Kingfish, Mahi-Mahi and Lionfish.

$500,000

in Prizes 

Boats, motor and trailer packages, cash, marine electronics, Yamaha motors, tackle, scholarships, Gift certificates and much more

Over 100

Days of Fishing

family friendly angling competition - for anglers of all ages and experience levels - most winning places and are determined by a random drawing.

 

Register for STAR
 
$40 for current CCA Florida Members | $75 for 18+
(includes one-year CCA Florida membership)

 

FREE for current, youth CCA Florida Members | $10 for youth, ages 6 to 17
(includes New Tide Membership)

 

[Registration process involves creation of a profile at CCA National and registering for STAR]